Ojczyzna – bliskie słowo,
W nim serca wszystkie Ojczyzna – zwykłe słowo,
Czemu tak bliskie ?
Ojczyzna – to czas dawny,
Ojczyzna – to czas bliski,
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne!

Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być?

26 kwietnia 2024 r. uczniowie z klasy V podczas uroczystej akademii z okazji 233 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przypomniały czasy przeszłe. Oczywiście akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Były odświętne stroje, wyeksponowane symbole narodowe. Przede wszystkim przypomniano uczniom ważne fakty z historii Polski, główne założenia Konstytucji oraz zasługi jej twórców. Nie zabrakło wzruszających pieśni patriotycznych oraz “Mazurka trzeciego maja”.

W dzisiejszych czasach szczególnie pamiętajmy o tej historii, bądźmy z niej dumni i pielęgnujmy naszą tożsamość.

Dziękujemy Pani Agnieszce Niemiec z Ośrodka Kultury w Biedaczowie za wypożyczenie pięknych strojów, które uświetniły naszą akademię.

Więcej zdjęć