Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki, nasza szkoła włączyła się w działania związane z beatyfikacją Rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, która miała miejsce 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Podczas akademii z okazji Dnia Patrona 20 października, uczniowie zostali zapoznani z życiorysem rodziny Ulmów, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej, co było aktem wielkiego poświęcenia i heroizmu.

Następnie wszyscy uczniowie począwszy od oddziałów przedszkolnych do klasy VIII zaśpiewali śliczną piosenkę “Szczęśliwa rodzino z Markowej”.
Ostatnim akcentem wspomnienia Rodziny Ulmów było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego i literackiego pt. “Samarytanie Markowej”.

Oto wyniki konkursu:

Konkurs literacki:
   I miejsce - Amelia Burda oraz Kamil Krówka.

Konkurs plastyczny:

kategoria klas 0-III, nagrodzeni zostali:
   I miejsce - Zuzanna Śliwa,
   II miejsce - Julia Mach,
   III miejsce - Julia Śliwa.

Kategoria klas IV- VIII,  nagrodzeni zostali:
   I miejsce - Amelia Burda,
   II miejsce - Jan Śliwa,
   III miejsce -  Alicja Mach

Nagrody w postaci pięknych wrzosów oraz voucherów do księgarni ufundowali: Szkółka Roślin Ozdobnych Dąbek, Pan Jerzy Żołynia Księgarnia EURYDYKA. a także Szkolna Rada Rodziców.

Zwycięzcom konkursu GRATULUJEMY, a fundatorom  DZIĘKUJEMY.

Warto wspomnieć, że pod koniec minionego roku szkolnego nasi uczniowie wzięli również udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym “Rodzina Ulmów z Markowej - historia wypełniona miłością i dobrocią”. Poza tym na korytarzu szkolnym w bieżącym roku szkolnym została wykonana gazetka poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów.

Więcej zdjęć